تربیت کودک

اضطراب امتحان و راه های مقابله با آن

اضطراب امتحان و راه های مقابله با آن

همه ما نگرانی و اضطراب پیش از امتحان را چشیده ایم و با ماه دی خاطرات تلخ و شیرین بسیاری داریم.
این نگرانی ها تا حدودی لازم است ولی اگر از یک حدی بیشتر شود باعث مزاحمت در خواندن دروس و انجام امتحان می شود. اما چگونه می توان به دانش آموزان در رفع اضطراب و نگرانی هایشان کمک نمود؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا تعریفی از اضطراب داشته باشیم.

اضطراب امتحان چیست؟
اضطراب امتحان، نوعي از اضطراب با هراس اجتماعي خاص است كه فرد را درمورد توانايي‌هايش دچار ترديد مي‌سازد. نتيجه چنین اضطرابی عدم توانایی مقابله با موقعیت های دشوار از جمله امتحان می باشد. اضطراب در عین حال که می تواند عامل حرکت و انگیزه باشد،می تواند آگاهی فرد را با مشکل مواجه نماید. می توان چنین گفت که فرد مضطرب در جلسه امتحان مواد درسی را می داند اما به علت شدت اضطراب نمی تواند معلومات خود را نشان دهد. اگر اضطراب مدیریت نشود به نگرانی های شدید، وحشت، دلهره، سردرد، احساس تهوع، افت تحصیلی و... منجر خواهد شد.

کنترل اضطراب در روزهای امتحان
با فراگیری کارهای زیر می توانید به فرزندان خود کمک نمایید که بر نگرانی و اضطراب امتحان غلبه نمایند:

1- در تقسیم بندی فصل های کتاب به کودک خود کمک نمایید. اگر فرزندتان وقت کافی برای مطالعه کل کتاب ندارد با توجه به بارم بندی، فصل های مهم کتاب را جدا نموده و در مطالعه و یادگیری آن به فرزندتان کمک کنید. اگر این کار را نکنید و از فرزندتان نمره بالایی بخواهید هم شما هم فرزندتان ناامید خواهید شد.

2- در خلال آموزش هایی که به فرزندتان می دهید نوع حافظه اش را شناسایی نمایید. مثلا برای افرادی که حافظه شان کوتاه مدت است روش خلاصه نویسی بسیار کارآمد است. اگر فرزندتان حافظه تصویری قوی دارد برای آموزش او از نمودار ها و جداول بهره بگیرید. ضبط صدا و شنیدن دوباره آن برای افرادی که حافظه شنیداری قوی دارند بسیار مفید است. شما حتی می توانید برای سوالات و پاسخ هایشان رمزهایی بگذارید که فرزندتان در جلسه امتحان سریع تر آن را به خاطر آورد. 

4- اعتماد به نفس فرزندتان را تقویت نمایید. به نشستن افراد موفق سر جلسه کنکور دقت کره اید؟ دقت کرده اید که چگونه مداد را در دستشان می گیرند؟ و ... . به فرزند خود آموزش دهید که در ظاهر شبیه چنین افرادی باشد. این رفتار می تواند به تقویت اعتماد به نفس و کاهش اضطراب او کمک نماید. 

5- سعی کنید عامل اضطراب فرزندتان "خود شما" نباشید. او را مقایسه نکنید از قدیم هم گفتن 5 تا انگشت مثل هم نیست. پیشرفت های او را تحسین کنید حتی اگر یک گام باشد. والدینی که موفقیت فرزندشان را در گرفتن نمره خاصی در امتحان می بینند و نمره کم را به معنی نرسیدن به خواسته ها تلقی می نمایند به نوعی به فرزندشان اضطراب وارد می کنند. 

به تغذیه سالم و مقوی شب و صبح امتحان توجه داشته باشید و به فرزندان خود بیاموزید:

- امتحان را با نام خداوند که آرامش دهنده دلهاست شروع نموده و آرامش خود را حفظ نمایند.

- متکی به خودشان باشند و فکر تقلب را از ذهنشان بیرون کنند چرا که باعث آشفتگی ذهن آن ها خواهد شد. 

- زمان را مدیریت کنند و برای پاسخ دادن به سوالات عجله افراطی نداشته باشند که باعث اضطراب آن ها گردد.

- به آن ها بیاموزید سر جلسه امتحان به طور مداوم سوالات را مرور نکنند و از سوال یک شروع نموده و گام به گام تا آخر پیش بروند.

- همیشه یک زمانی را برای مرور پاسخ سوالات در نظر بگیرند و در کنار سوالات سخت یا سوال هایی که احتیاج به فکر کردن زیاد دارد علامت بگذارند تا بعد از پاسخ به سوالات دیگر سراغ سوالات علامت گذاری شده رفته و با دقت پاسخ دهند.

- در فرزندانتان نسبت به درس هایی که ضعیف هستند علاقه ایجاد کنید و دلیل اهمیت آن ها را با مثال برایشان توضیح دهید. 

سخن آخر:
والدین عزیز لازم است فرزندانتان برنامه ریزی کردن را بیاموزند چرا که آن ها در آینده امتحانات سخت تری خواهند داشت پس دائما به آن ها نگویید "چرا درس نمی خونی؟" ، "مگه تو امتحان نداری؟" ... اینگونه دیگر دانش آموز مسئولیت مراقبت از امتحان یا کار های دیگرش را بر عهده نمی گیرد. گاهی لازم است از دور به آن ها بنگرید و اجازه دهید خودشان برنامه ریزی نمایند.
خوانده شده 555 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 اسفند 1395 ساعت 15:50
نظرات کاربراننظر خود را وارد کنید
میانگین نظرات کاربران
  • کاربردی (0.0/10)
  • مفید (0.0/10)
نظر خود را وارد کنید
  • /10
    کاربردی
  • /10
    مفید
این مورد را ارزیابی کنید
(36 رای‌ها)

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه پرنت یار از آخرین اخبار و مقالات سایت از طریق خبرنامه ایمیل مطلع شوید

اطلاعات تماس

تلفن : 88259134-021
پست الکترونیکی: info@parentyar.com


جهت درخواست تبلیغ با ایمیل

ads@parentyar.com

یا تلفن شرکت تماس بگیرید

آگاهی از تعرفه ها