تربیت کودک

کجا درس بخوانیم ؟

کجا باید درس بخوانم؟

ایجاد فضایی مخصوص برای مطالعه کردن

آیا می دانستید یکی از بهترین راه های بالا بردن نمرات، بهبود شرایط فضایی یادگیری است؟

وقتی فضای فیزیک اطراف خود را بررسی می نمایید، میتوانید از عوامل حواس پرتی دوری نموده و تمرکز خود را بهبود ببخشید. به عنوان یک دانش آموز، با چالش های زیادی روبرو هستید. مطالعه در فضایی که هدف شما را پشتیبانی نمی کند بی فایده است.

جایی برای مطالعه پیدا کنید

گاهی از اوقات گفته  می شود که هر فضایی هدف خودش را دارد. بهترین مکان برای مطالعه آنجایی است که به طور کامل به این امر اختصاص داشته باشد. البته همیشه تعدادی از دانش آموزان وجود دارند که در مکان های شلوغ هم تمرکز کافی برای مطالعه را دارند، اما بیشتر ما به مقداری سکوت، خلوت و راحتی احتیاج داریم تا بتوانیم مطالعه نماییم. افزایش تمایل دانش آموزان به مطالعه در کافی شاپ ها، با وجود سر و صدای مردن و موسیقی صدای قهوه جوش فراتر از حد تحمل است. عوامل فراوان موجود در چنین محیط هایی که موجب حواس پرتی می شوند، بر میزان یادگیری تاثیر فراوانی می گذارند.
محل مطالعه ایده آل شما باید فقط به مطالعه اختصاص داشته باشد. نباید جایی باشد که در آن غذا می خورید، می خوابید، تلویزیون نگاه می کنید، با دوستان خود صحبت می کنید، به موسیقی گوش می کنید یا ورزش می نمایید. محل هایی مانند میز آشپزخانه، تخت خواب، اتاق نشیمن یا اتاق پزیرایی را حتما باید از لیست خود حذف کنید. سعی کنید بخشی از اتاق خود را که بیشتر در آن راحت هستید و می توانید وسایل درسی را در آنجا قرار دهید برای این کار انتخاب نمایید.

شرایط محیطی مکان مطالعه

دمای محل مطالعه

دما باید به خوبی متعادل باشد، نه خیلی گرم و نه خیلی سرد. هوا باید تازه باشد، همانطور که به اکسیژن برای سوخت رسانی به مغز نیاز دارید، هوای کهنه می تواند انرژی شما را بگیرد.

نور محل مطالعه

تا جایی که ممکن است نقطه ای را انتخاب کنید که به جای نور مصنوعی، نور طبیعی داشته باشد. اگر مجبور به استفاده از نور مصنوعی هستید، نور تابان را به جای نور فلوئورسنت انتخاب کنید. چون نور فلوئورسنت به چشمان شما فشار خواهند آورد.

محل نشستن برای مطالعه

به دلیل اینکه بیشتر اوقات در حال نشستن هستید، بهترین صندلی که می توانید تهیه کنید را انتخاب نمایید. بهترین انتخاب صندلی است که شکل بدن شما را دارد و در استفاده های طولانی موجب ناراحتی و درد نمی شود. محل نشیمنگاه و پشتی صندلی باید نرم باشد. کف پای شما باید بتواند بر روی زمین قرار بگیرد. اگر صندلی مناسبی ندارید، از یک بالشتک یا روکش نرم برای راحتی آن استفاده کنید.

موسیقی هنگام مطالعه

بسیاری از دانش آموزان سوال می کنند که آیا می توانند با صدای موسیقی درس بخوانند یا خیر؟ خوب جواب این سوال هم بله است و هم خیر. بر اساس مطااعات تحقیقاتی انجام شده، موسیقی با کلام ذهن را مشغول می کند و باید از آن دوری کرد، خصوصا زمانیکه مشغول خواندن یا نوشتن هستید. از طرف دیگر گفته شده که برخی از موسیقی های بی کلام، خصوصا نوع کلاسیک که به آرامی در پس زمینه پخش شود می تواند توانایی مغز در یادگیری، به یاد آوردن و مرور اطلاعات را بالا ببرد. برخی دیگر اما سکوت کامل را ترجیح می دهند، چون این روشی است که به آن عادت نموده اند.

تدارکات

با طراحی یک محل برای مطالعه، می توانید تمام چیزهایی را که در طول مطالعه ممکن است به آنها نیاز پیدا کنید را در آنجا جمع اوری نمایید. نباید در طول مطالعه حواس خود را برای پیدا کردن یک تراش، پاک کن، گیره یا کاغذ و امثال اینها پرت نمایید. محل مطالعه خود را مرتب و تمیز نگه دارید تا زمان شما به هدر نرود.

قفسه کتاب

اگر امکان داشت یک یا دو قفسه برای کتاب ها در نزدیکی خود قرار دهید. وقتی به قفسه نگاه می کنید، هدفتان را به شما یادآوری می کند. از گیره ها و سبد ها برای نگه داشتن کاغذهایتان استفاده کنید تا گم نشوند.

تخته برنامه ریزی مطالعه

داشتن یک تخته یادآوری بهترین راه برای یادآوری پیام ها و چیزهای مهم است. به کمک آنها می توانید مفاهیم آکادمیک را تمرین کرده یا تاریخ های مهم را یادداشت نمایید. اگر از آن برای یادآوری مشغولیت های اجتماعی خود استفاده می کنید، بهتر است که در حین مطالعه دور از چشم نگاهش دارید، چون ممکن است در طول مطالعه مغز مشغول اطلاعات موجود در رابطه با آن مشغولیت اجتماعی شما گردد. هر از چند گاهی تخته را پاک کنید تا در وضعیت مناسبی باقی بماند.

تخته وایت برد

اگر فضای کافی در اتاق خود دارید، می توانید از یک وایت برد استفاده کنید. می توانید از آن به عنوان تخته برنامه ریزی یا برای یادآوری اطلاعات استفاده کنید. می توانید بر روی آن لیست تهیه کنید، تاریخ ها را بنویسید و فرمول ها را تمرین کنید. استفاده از ماژیک های رنگی ایده جالبی است که باید آن را تجربه کنید.

تقویم

تقویم وسیله بسیار مهمی است که می تواند شما را در جریان امتحانات آیند و تاریخ تحویل پروژه ها قرار دهد. همچنین به شما کمک می کند تا  به زمان فکر کنید، امروز چه روزی است، چقدر زمان دارید و تا آن زمان چه کارهایی می توانید انجام دهید.

پیام های مثبت

درس خواندن کار ساده ای نیست؛ گاهی از اوقات به تشویق شدن احتیاج دارید. با این حال ممکن است کسی وجود نداشته باشد که به شما دلگرمی بدهد و تشویقتان کند. به جای آن باید محیطی را برای خود فراهم کنید که احساسات خوب  و اعتماد به نفس را در شما پرورش دهد. عکسی از یک خاطره خوب خانوادگی در اطراف خود داشته باشید. پیشنهاد هایی را به صورت نوشتاری در اطراف خود قرار دهید که الهام بخش شما باشند. جوایز و تقدیرنامه هایتان را در کنار جدول برنامه ریزی قرار بدهید. تمام این پیام های مثبت احساسات، توانایی و انرژی شما را برای ادامه مسیر تقویت خواهند کرد.

 

کپی برداری از مطالب سایت فقط با اجازه کتبی یا ذکر منبع مجاز است. کلیه مطالب پرنت یار ترجمه و گردآوری بوده و کپی نمی باشد. هر گونه کپی برداری و استفاده غیر مجاز از مطالب سایت پیگرد قانونی دارد.

خوانده شده 723 بار آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 تیر 1395 ساعت 15:00
نظرات کاربراننظر خود را وارد کنید
میانگین نظرات کاربران
  • کاربردی (0.0/10)
  • مفید (0.0/10)
نظر خود را وارد کنید
  • /10
    کاربردی
  • /10
    مفید
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه پرنت یار از آخرین اخبار و مقالات سایت از طریق خبرنامه ایمیل مطلع شوید

اطلاعات تماس

تلفن : 88259134-021
پست الکترونیکی: info@parentyar.com


جهت درخواست تبلیغ با ایمیل

ads@parentyar.com

یا تلفن شرکت تماس بگیرید

آگاهی از تعرفه ها