تربیت کودک

انواع اختلال خواب در کودکان

انواع اختلال خواب در کودکان

به میزان خواب کمتر یا بیشتر از حد معمول کودکان با توجه به سن آنها و یا انجام کارهای غیر معمول در هنگام خواب اختلال در خواب گفته می شود،

که یکی از شایع ترین مشکلات در میان کودکان می باشد.

برای تشخیص اختلالات خواب در بیشتر مواقع نیاز به ازمایشات خواب می باشد. عدم درمان اختلالات خواب در کودکان عوارضی از جمله عدم توانایی تمرکز به وجود می آورد که در پی آن مشکلاتی در یادگیری به همراه خواهد داشت. دیده شده است کودکانی که اختلال خواب دارند از نظر درسی و فعالیت های مدرسه ای نسبت به همکلاسیان خود ضعیف تر هستند. از انواع مختلف اختلال خواب می توان به کابوس های شبانه، مشکلات تنفسی در هنگام خواب و شب ادراری اشاره نمود. شایان به ذکر است که گاهی اختلال خواب در کودکان تحت تاثیر بیماری های دیگر و یا داروهای روانپزشکی به وجود می آید.

بی خوابی :

یکی از مشکلات شایع در میان کودکان عدم تمایل آن ها برای رفتن به رختخواب است. در میان حدود یک سوم از کوکان تازه به دنیا آمده مشاهده شده است که خواب به صورت تکه تکه است و کودک در هنگام خواب چندین مرتبه بیدار می شود و یا کاملا بی خواب می شود. غذا خوردن در شب می تواند باعث افزایش این مشکل شود به عنوان مثال خوردن مایعات می تواند باعث افزایش ادرار در شب گردد که به همین دلیل بی خوابی افزایش می یابد. از جمله عواملی که در نوزادان باعث بی خوابی می شود حساسیت به یک نوع غذای خاص و یا رفلکس معده است. بچه ها به دلیل عواملی از جمله استرس و یا یک مشکل خاص و حتی رفتاری که در خانواده با این کودکان می شود چه در دوران مدرسه و چه قبل از آن، در معرض بی خوابی قرار می گیرند.

خواب آلودگی :

یکی از مسایل بسیار با اهمیت در دوران کودکی که در طول روز بیشتر مد نظر است خواب آلودگی شدید است. از عواملی که باعث ایجاد این مشکل می شود نخوابیدن به طور کامل در طی شبانه روز و یا بیدار شدن های مکرر در طول خواب شبانه است. از نشانه های این نوع خواب آلودگی می توان به خوابیدن در ماشین، در کلاس های درس و یا حتی هنگام درس خواندن اشاره کرد.

مشکلات تنفسی مربوط به خواب :

این نوع اختلال در خواب به تشخیص دقیق تری نیاز دارد. از نشانه های این نوع اختلال می توان به بسته شدن کامل راه تنفس و یا نیمه باز ماندن آن اشاره کرد. در برخی از کودکان به دلیل عدم توانایی مغز در کنترل تنفس نیز این اختلال دیده شده است. گاهی بیماری عدم تنفس به مدت 10 ثانیه به دلیل خرو پف های شبانه دیده نمی شود. این بیماری بیشتر در هنگام خواب های روزانه قابل مشاهده است و از علایم آن می توان به مشکلات رفتاری در طول روز اشاره نمود. این نوع بیماری بیشتر در میان کودکانی که دارای سندروم دان و فلج مغزی هستند شایع است همچنین طی آزمایشات اخیر مشاهده شده است که کودکانی که دارای اضافه وزن هستند نیز در معرض این بیماری قرار دارند. برداشتن لوزه ها یکی از راه های درمان است.

دیدن کابوس در شب :

کابوس شبانه بیشتر در هنگامی از خواب اتفاق می افتد که چشم ها در مرحله ی بسته شدن هستند. از کابوس های شبانه با نام حملات اضطراب نیز یاد می شود. یکی از ویژگی های حملات اضطراب این است که همه ی افراد ( کودکان و بزرگسالان ) بلافاصله پس از بیداری می توانند آن را به خاطر بیاورند. پزشکان برای درمان این اختلال، دور کردن کودک از اضطراب و یا اطمینان بخشیدن به او مبنی بر این که اضطراب ها گذراست را توصیه نموده اند. والدین نباید اجازه دهند که این کابوس ها کودکان را نسبت به آینده دچار ناامیدی نماید. دیدن کابوس های ترسناک آن هم به طور متناوب زندگی عادی کودکان را با مشکل مواجه خواهد کرد. اگر موضوع کابوس تکراری باشد و یه صورت متناوب اتفاق بیفتد خود را به صورت ترسیدن از بعضی اشیا و رفتار هایی نظیر مکیدن انگشت نشان خواهد داد. تحقیقات نشان می دهد بعضی از داروها نیز می تواند باعث این کابوس ها شود.

اختلال های بیداری :

از جمله نشانه های این نوع اختلال می توان به راه رفتن در خواب و خواب الودگی پس از بیداری اشاره کرد. این اختلال خود را بیشتر در ساعات اولیه پس از خوابیدن نشان خواهد داد که این ساعات به دلیل بیدار بودن والدین و زیر نظر گرفتن خواب کودک بسیار مناسب است. 

اختلال های حرکتی در خواب :

از جمله  علایم آن می توان به ضربه زدن با سر، دندان قروچه و حرکات ممتد ساق پا اشاره نمود. در مورد ضربه زدن با سر جای نگرانی زیادی وجود ندارد و زیاد طول نخواهد کشید فقط باید اطراف این نوع افراد بالشتک هایی قرار داد. دندان قروچه نیز یک مشکل خوش خیم است و فقط می تواند مشکلاتی را برای دندان کودکان ایجاد کند.

شب ادراری :

به صورت کلی دو نوع شب ادراری وجود دارد. اگر ادرار در طول روز وجود داشته باشد این امکان وجود دارد که منشا پزشکی نظیر بیماری های مثانه داشته باشد ولی اگر در طول روز نشانه ای از آن وجود نداشته باشد به معنی داشتن مشکلات روحی و روانی است. برای حل این مشکل انجام آزمایشات عصبی و نخایی مهم است. والدین می توانند برای بیدار شدن کودک خود در ساعانی از شب زنگ ساعت را تنظیم نمایند البته ممکن است بعضی از کودکان نتوانند با کمک ساعت از خواب بیدار شوند که والدین باید در این مرحله به کودک خود کمک کنند. پدر و مادرها نباید اجازه دهند کودکشان در شب و قبل از خواب آب زیاد بنوشد. برای سریعتر رسیدن به نتیجه می توان از دارو هم استفاده نمود ولی باید توجه داشت که دارو شب ادراری را درمان نمی کند فقط از شدت آن می کاهد و ممکن است عوارضی را نیز در پی داشته باشد. 

بحث و نتیجه گیری :

مشکلات خواب در بیشتر کودکان وجود دارد اما انچه مهم است تشخیص به موقع آن است. میان خواب و روابط اجتماعی و خانوادگی ارتباط مستقیم وجود دارد.  تفاوت های فرهنگی نیز در این زمینه موثر است چرا که دیده شده است کودکانی که در کنار والدین خود می خوابند کمتر دچار این نوع از اختلالات می شوند. اگر مشکلات خواب برطرف شود به طبع آن بسیاری از مشکلات رفتاری کودکان نیز مرتفع خواهد شد. 

خوانده شده 694 بار آخرین ویرایش در شنبه, 06 خرداد 1396 ساعت 14:41
نظرات کاربراننظر خود را وارد کنید
میانگین نظرات کاربران
  • کاربردی (0.0/10)
  • مفید (0.0/10)
نظر خود را وارد کنید
  • /10
    کاربردی
  • /10
    مفید
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه پرنت یار از آخرین اخبار و مقالات سایت از طریق خبرنامه ایمیل مطلع شوید

اطلاعات تماس

تلفن : 88259134-021
پست الکترونیکی: info@parentyar.com


جهت درخواست تبلیغ با ایمیل

ads@parentyar.com

یا تلفن شرکت تماس بگیرید

آگاهی از تعرفه ها