تربیت کودک

با کودک چگونه از مرگ صحبت کنیم؟

با کودک چگونه از مرگ صحبت کنیم؟

والدین به این دلیل که غم از دست دادن یک عزیز را تجربه کرده اند معمولا به سختی می توانند به سوالات کودک خود در ارتباط با مرگ توضیحی دهند.

باید این واقعیت را قبول کنیم که مرگ هم یک بخشی از زندگی است. کودکان نسبت به مساله مرگ کنجکاو هستند و می خواهند بدانند این احساسی که بزرگترها به آن غم می گویند چگونه است و می خواهند در مورد آن بیشتر بدانند.

جالب است بدانید که کودکان 2 سال هم نسبت به مسئله مرگ آگاهی دارند. کودکان با مسئله مرگ در قصه هایشان و برنامه های تلویزیونی آشنا می شوند و یا در اطراف خودشان یک آشنا و یا یک حیوان که در کنار خیابان مرده است را می بینند. ولی با این وجود نسبت به مفهوم مرگ اگاهی ندارند. برای آنها قابل درک نیست که مرگ یک مساله دائمی است و به ان به عنوان یک مساله موقت و قابل برگشت نگاه می کنند. از نگاه کودکان اجساد هنوز می خورند، می آشامند، می خوابند و کارهای روزانه خود را انجام می دهند با این تفاوت که این کارها در زیر خاک یا در آسمان ها انجام می شود. مشاهده شده است که اگر خواهر و برادر کودک هم از دنیا بروند او نمی تواند درک کند که آنها برای همیشه رفته اند.

کودکان نسبت به مساله مرگ واکنش های متفاوتی انجام می دهند:

در مواردی داشته ایم کودکی که سن کمی دارد در دستشویی رفتن معمول هم به مشکل بر خواهد خورد و یا نمی خواهد دیگر به مدرسه یا مهدکودک برود. کودک به این دلیل این کارها را انجام می دهد تا بتواند دلیل غم و غصه والدین خود را درک کند و متوجه شود چه عاملی باعث شده است ریتم منظم زندگی اش تغییر کند. کودک تلاش می کند درک کند چرا همه اطراف او تا این حد نگران، مشوش و مضطرب هستند. در این بین کودکانی نیز وجود دارند که نسبت به مسئله مرگ اطرافیان بی تفاوت هستند و هر از چندگاهی یاد آن می افتند که این داله بر بی احساسی کودک نیست. از انجایی که کودکان مسائل را کم کم درک می کنند نباید انتظار داشت که کودک همه مسائل را یکباره درک کند یکی از ویژگی برخی کودکان این است که عدم امنیت باعث می شود جلوی بروز احساس غم خود را بگیرند که زمان لازم برای طی شدن این پروسه ماه ها و شاید هم سال ها باشد و مرگ یک عزیز این پروسه را طولانی تر می کند. یکی از ابزار بروز احساسات در کودکان بازی هایی مثل شبیه اجساد شدن و یا مراسم تشییع جنازه است. والدین باید دقت کنند که این یک امر طبیعی است.

چه باید کرد ؟

یکی از کارهای مهم در این زمینه بیان احساس خود در ارتباط با مرگ است. کودک نباید شاهد یک مراسم سوگواری شدید باشد زیرا این کار باعث ایجاد وحشت در کودک می شود اما نباید به گونه ای باشد که اهمیت مسئله را نشان ندهد. کودک باید بداند که والدین او هم نیاز به گریه دارند و ناراحتی شان به خاطر از دست دادن یک عزیز است. اگر غیر از این باشد کودک به صورت کنجکاوانه سعی می کند تغییرات خلقی ما را درک کند و این که مسئله ای وجود دارد و شما به او چیزی نمی گویید او را نگران تر می کند. به سوالات کودک خود پاسخ دهید این که کودک در ارتباط با مرگ کنجکاوی می کند امری عادی است و نباید در برابر سوالات خود بی جواب بماند بلکه این بهترین فرصت است تا بتوانیم مسئله مرگ را برای کودک توضیح دهیم تا بتواند بهتر با مرگ عزیزان روبرو شود.

از آنجایی که درک کودکان نسبت به مسائل پیچیده پایین است و او نمی تواند این مسایل را هضم کند باید به او جواب های کوتاه داده شود به همین دلیل است که در این ارتباط نباید وارد مباحث سخت و پیچیده شد. برای کودکان با سن کمتر از 5 سال بهترین توضیح این است که با مرگ فعالیت جسمی بدن متوقف می شود مثلا حیوان وقتی می میرد دیگر به خوردن، آشامیدن و دیدن نیازی ندارد و هیچ دردی را هم حس نمی کند در واقع آن جسم دیگر فعالیتی ندارد.

یکی از نیازهای کودکان این است که علاقه دارند در مورد خودشان با سوالاتی نظیر " من تا کی زنده هستم ؟ "اطلاعاتی به دست بیاورند که والدین در اینجا باید جوابی نظیر "هیچ کس نمی داند تا چه زمانی زنده است و تو حتما تا زمانی که خیلی پیر شوی زنده خواهی ماند." به کودک خود بدهند. بعضی کودکان نیز سوالاتی نظیر " مادر تا چه زمانی زنده هستی؟" می پرسند. این سوال جز دسته سوالاتی است که برای کودک اهمیت زیادی دارد زیرا کودک با پرسیدن این سوال می خواهد بداند ایا مادر از او مراقبت می کند یا خیر و یا این که بعد از تو چه کسی از من مراقبت می کند پس با این تفاسیر بهترین پاسخ به این سوال این است که " مادر تا مدت بسیار زیادی پیش تو زندگی خواهد کرد". به کودکان زیر 5 سال جواب هایی نظیر پدر و مادر هرگز نمی میرند به او داده شود بهتر است. باید دقت کرد کودک در مواجه با جواب " همه یک روزی می میرند " این برداشت را تلقی می کند که همه همین امروز می میرند.

به واژه ها دقت کنید:

در ابتدای مقاله این نکته ذکر شد که نگاه کودک نسبت به مسئله مرگ یک مسئله همیشگی نیست و یک اتفاق موقت و برگشت پذیر است. حال به سایر نکات باقی مانده اشاره خواهیم کرد:

 • با عبارات خوب این مساله را بیان نکنید. عبارت هایی که معمولا در ارتباط با مرگ استفاده می شود مانند " در حال استراحت " ، " خواب همیشگی " و " حضور در یک مکان دور " زیرا این جملات برای کودک بسیار گیج کننده است. مشاهده شده که بعضی کودکان بعد از شنیدن این جملات از رفتن به رختخواب خودداری می کنند زیرا احساس می کند که ممکن است دیگر بیدار نشوند.
 • این که بگوییم به بهشت رفته است کودک به این فکر می کند که اگر پدر بزرگ به بهشت رفته است پس چرا همه ناراحت هستند.
 • به سوالات تکراری کودکان در رابطه با مرگ با صبر و حوصله پاسخ دهید.
خوانده شده 639 بار آخرین ویرایش در جمعه, 16 تیر 1396 ساعت 17:39
نظرات کاربراننظر خود را وارد کنید
میانگین نظرات کاربران
 • کاربردی (0.0/10)
 • مفید (0.0/10)
نظر خود را وارد کنید
 • /10
  کاربردی
 • /10
  مفید
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه پرنت یار از آخرین اخبار و مقالات سایت از طریق خبرنامه ایمیل مطلع شوید

اطلاعات تماس

تلفن : 88259134-021
پست الکترونیکی: info@parentyar.com


جهت درخواست تبلیغ با ایمیل

ads@parentyar.com

یا تلفن شرکت تماس بگیرید

آگاهی از تعرفه ها