تربیت کودک

به کودک خود کمک کنید تا بر ترس از صحبت کردن درمقابل جمع غلبه کند

به کودک خود کمک کنید تا بر ترس از صحبت کردن درمقابل جمع غلبه کند

با کمی تمرین، کودک می تواند بر ترسش از ایستادن در مقابل جمع غلبه کند.
یکی از معمول ترین ترس ها، صحبت کردن در برابر جمع است.

به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند که کودکان آن را در سنین پایین تجربه نمایند. احساس راحتی در صحبت با دیگران (چه با یک نفر، چه با یک گروه) به کودک اجازه می دهد تا اطلاعات را بهتر منتقل کند، با رفتار مناسب تری در جلوی سایرین ظاهر شود و ارتباطات اجتماعی قوی تری را با دیگران برقرار کند. از آنجایی که این نکات مفید در تمام طول عمر با فرد خواهد بود باید راه هایی پیدا کنیم تا با کمک به کودک او را شجاع تر نماییم.
با وجود اینکه روبه رو شدن با همکلاسی ها به عنوان مخاطب  می تواند  برای کودک بسیار ترسناک باشد. او نگران عکس العمل جمع است، مانند مسخره شدن توسط اطرافیان یا پرسیده شدن سوالی که جوابش را نمی داند. ممکن است به دلیل وجود این ترس عرق کند یا ضربان قلبش بالا برود. به او بگویید که این وضعیت طبیعی است و با تمرین بیشتر می تواند بر آن غلبه کند.
مهارت هایش را بسازید
کودک را تشویق کنید که با حرکات بدنش به خود اعتماد به نفس بدهد، صاف بایستد و در حالی که جلوی آیینه صحبت کردن را تمرین می کند لبخند بزند و با مخاطبین خود ارتباط چشمی برقرار نماید. حتی وقتی که احساس خجالت می کند با این روش می توان به او دلگرمی داد. سپس به او آموزش دهید که با استفاده از عروسک ها به عنوان مدل تفاوت میان صحبت کردن و من من کردن را درک کند و از عروسکی که با اعتماد به نفس صحبت می کرد تقلید کند. به او یاد بدهید قبل از صحبت کردن یک نفس عمیق بکشد، آرام و شمرده سخن بگوید و کمی بلند تر صحبت کند.
بر روی ارائه کردن کار کنید
به کودک نشان دهید که مجموعه ای از کلمات، بسته به نوع بیان او می توانند معانی مختلفی داشته باشند. می توانید نحوه بیان را با جمله ای مانند "باورم نمیشه که این اتفاق افتاده باشه" تمرین کنید. به فرزند خود بگویید که این جمله را با حالت های حسی مختلف هیجانی، شوکه شدن و عصبانیت بیان نماید. ربای مثال می توانید یک سناریو درست کنید که هر کدام از این حالت را بتوان به شکل مناسبی در آن ادا نمود.
او را در موقعیت قرار دهید
بیشتر فعالیت های روزانه را در جایی انجام دهید که کودک بتواند به طور طبیعی احساس راحتی کند. برای مثال، دفعه بعد که برای غذا خوردن بیرون می روید، تشویقش کنید که غذایش را خودش با صدای بلند و شمرده شمرده به گارسون سفارش دهد. سر شام از او بخواهید تا از اتفاقات روزانه اش برای شما تعریف کند، یا تشویقش کنید هفته ای یک بار به مادربزرگش تلفن کند و با او صحبت نماید. او را تشویق کنید که در موقعیت های مختلف خانوادگی شرکت نماید تا به این ترتیب برای موقعیت های حساس در مدرسه یا هرجای دیگر آماده شود.

 

 

کپي برداري از مطالب سايت فقط با اجازه کتبي يا ذکر منبع مجاز است. کليه مطالب پرنت يار ترجمه و گردآوري بوده و کپي نمي باشد. هر گونه کپي برداري و استفاده غير مجاز از مطالب سايت پيگرد قانوني دارد.

خوانده شده 692 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 تیر 1395 ساعت 19:07
نظرات کاربراننظر خود را وارد کنید
میانگین نظرات کاربران
  • کاربردی (0.0/10)
  • مفید (0.0/10)
نظر خود را وارد کنید
  • /10
    کاربردی
  • /10
    مفید
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه پرنت یار از آخرین اخبار و مقالات سایت از طریق خبرنامه ایمیل مطلع شوید

اطلاعات تماس

تلفن : 88259134-021
پست الکترونیکی: info@parentyar.com


جهت درخواست تبلیغ با ایمیل

ads@parentyar.com

یا تلفن شرکت تماس بگیرید

آگاهی از تعرفه ها