تربیت کودک

تقویت اعتماد به نفس بچه ها در زمینه درسی

تقویت اعتماد به نفس بچه ها در زمینه درسی

اگر کودکتان کم و کاستی هایی در خود یا درس خواندنش حس می کند شما باید به او کمک کرده و اعتماد به نفسش را تقویت نمایید.

ممکن است با وجود اینکه از باهوش بودن فرزندتان اطمینان دارید از عملکرد نامطلوبش در مدرسه سردرگم شوید و از اولیای مدرسه انتظار حل این مشکل را داشته باشید. درسته که این مشکل باید توسط آنها و تلاش فرزندتان حل شود ولی شما نیز در بهبود آن نقش فراوانی دارید. در ادامه شما را با چند اقدام برای ارتقای کیفی درس خواندن فرزندتان آشنا می کنیم.


ریشه مشکل را پیدا کنید
از مهم ترین دلایل عملکرد ضعیف کودکان در مدرسه پایین بودن اعتماد به نفس آنهاست. او احساس می کند تلاش هایش بی نتیجه است و نمیتواند رضایت والدین و معلمش را جلب نماید. برای کمک کردن به او، سعی کنید درسی که در آن مشکل دارد را شناسایی کرده و صبورانه راجع به حسش در مورد آن سوال نمایید و خوب به حرف هایش گوش دهید.
معمولا ضعف درسی علت واحد و مشخصی ندارد و باید علاوه بر صبر، نگاه جامعی نسبت به این موضوع داشت. مثلا اگر با وجود معلم خصوصی باز هم ضعیف عمل می کند بدانید مشکلش در هوش نیست بلکه مشکل او نگرشی است که در خصوص درس و یاد گیری دارد. احتمالا معلمش را دوست ندارد یا از مشکل دیگری مثل ضعف بینایی یا سردرد و سرگیجه رنج می برد. شما می توانید با شناسایی این موارد در جهت رفع آن ها اقدام نمایید.

نام گذاری نکنید
به فرزندتان نگویید "تنبل"، "خنگ" و ... شما با این القاب نه تنها عملکرد او را بهبود نبخشیده اید بلکه شدیدا اعتماد به نفس او را کاهش داده اید. یا با جملاتی مانند "خیلی خجالتیه"، "هرچی میخونه یاد نمیگیره" و ... در مقابل دیگران توصیفش نکنید.


مقایسه نکنید
هر کودک خصوصیات خاص خودش را دارد و نباید با معیار های دیگران سنجیده شود. همین نقاط قوت و ضعف هاست که باعث تمایز افراد می شود.


تشویق کنید
شاید فرزندتان به دلیل تلاش های ناموفق قبلی از تلاش کردن نا امید شده باشد، به او کمک کنید تلاش کند و این اطمینان را به او بدهید با تلاش بیشتر به نتیجه دلخواهش خواهد رسید. به توانایی هایش ایمان داشته باشید و تشویقش نمایید. نقاط قوت او را برجسته و تاکید نمایید. به او نشان دهید سایر نقاط مثبتش مثل مهربانی، بخشندگی و ...از چشم شما دور نمانده است.

درس خواندن با دوستان
اگر کودکتان با دوستانش بهتر می تواند درس بخواند، دوستان خوب و با انگیزه اش را شناسایی کرده و پیشنهاد دهید که با آن ها گروه تشکیل دهد. اگر پذیرفت، دوستانش را به خانه دعوت نمایید تا با هم تکالیفشان را انجام دهند. به این ترتیب فرآیند درس خواندن لذت بخش تر می شود.


آموزش روش‌های صحیح یادگیری
با ارزیابی توانایی یادگیری فرزندتان می توانید اشتباهات او یا حتی اولیای مدرسه را بشناسید و برای رفع آن ها تلاش نمایید. شما باید بتوانید خلاهایی که در یادگیری فرزندتان وجود دارد تشخیص دهید و با معلمش در میان بگذارید. برای اینکه فرزندتان از درس خواندن لذت ببرد برایش هدف گذاری کنید و هر موفقیتش را جشن بگیرید.


به دنبال نتایج بلند مدت و پایدار باشید
صبور باشید. پیشرفت در هر زمینه ای به زمان نیاز دارد. یک شبه هیچ شاهکاری خلق نشده است. به دنبال نتایج بلند مدت و پایدار باشید. شاید اگر امسال در برخورد با فرزندتان روش صحیحی پیش بگیرید و او را با ظرفیت ها و توانایی هایش آشنا کنید، نتیجه اش را سال بعد ببینید. این مهارت ها در طول زندگی هم برای او مفید خواهند بود.

 

خوانده شده 686 بار
نظرات کاربراننظر خود را وارد کنید
میانگین نظرات کاربران
  • کاربردی (0.0/10)
  • مفید (0.0/10)
نظر خود را وارد کنید
  • /10
    کاربردی
  • /10
    مفید
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه پرنت یار از آخرین اخبار و مقالات سایت از طریق خبرنامه ایمیل مطلع شوید

اطلاعات تماس

تلفن : 88259134-021
پست الکترونیکی: info@parentyar.com


جهت درخواست تبلیغ با ایمیل

ads@parentyar.com

یا تلفن شرکت تماس بگیرید

آگاهی از تعرفه ها