تربیت کودک

مسئولیت پذیری و مشارکت کودکان در خانه

مسئولیت پذیری و مشارکت کودکان در خانه

برخی از والدین تصور می کنند که کودکان تنها برای سبک شدن کار آنها باید در کارهای خانه کمک کنند

اما اگر بدانند که کمک کردن کودک به انها در کارهای خانه چه تاثیری در روند تربیتی او دارد نگاه انها به این قضیه کاملا تغییر می کند. از جمله مواردی که کودک با مرتب کردن اتاق خود، شستن ظرف های ناهار و کمک در دیگر کارهای خانه فرا می گیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حس استقلال در کودک
 • مسئولیت پذیری
 • همراه شدن با بقیه
 • اهمیت دادن به مساله زمان

پس حتما با روش هایی که گفته خواهد شد از کودکانتان در کارهای خانه کمک بگیرید.

موقعیت شناس باشید :

یکی از اشتباهات متداولی که والدین در این زمینه انجام می دهند و باعث می شود در این فرایند با شکست مواجه شوند  این است که درست زمانی از کودک می خواهند که اتاق خود را مرتب کند که او در حال تماشای برنامه مورد علاقه خود است. اگر برای کودک خود ساعت و زمان منظمی را برای انجام کار ها تعیین کنید دیگر لازم نیست یک مساله را بارها برای او تکرار کنید و کودک به صورت خودجوش کار خود را انجام می دهد.برای این کار می توانید روزهای جمعه را برای مرتب کردن اتاق تعیین کنید و یا به او بگویید جمع کردن سفره ناهار روزانه با او است.

سطح توقع شما از کودک باید متناسب با سن او باشد :

هنگامی که کار و یا مسئولیتی را به کودک خود می سپارید حتما این کار را با در نظر گرفتن شرایط جسمی و سنی او انجام دهید و از او انتظارات زیادی نداشته باشید.به عنوان نمونه کودکان در طیف سنی پایین بعضی کارها را می توانند انجام دهند :

 • کودکان بین سن 8-9 سال :

می تواند با ماشین ظرفشویی کار کند ، گردگیری و مرتب کردن کابینت ها را انجام دهد.

 • کودکان بین سن 10-11 سال :

این طیف سنی می توانند کارهای تفکیکی مانند جدا کردن اشغال های تر و خشک و قرار دادن لباس های هم جنس و هم رنگ در ماشین لباسشویی را انجام دهند.

 • کودکان بین سن 12-13 سال :

از انجایی که قد کودک در این سن رشد کرده است می تواند از پس پهن کردن لباس ها روی بند بر بیاید. می تواند اشپزی کند به شرطی که غذایی ساده بپزد.شستن حمام و توالت هم از دیگر کارهای است که کودک می تواند انجام دهد .

لزومی ندارد که کودک حتما این گونه کارها را انجام دهد ولی بیان این مثال ها فقط برای این بود که والدین بدانند که کودک از سن هشت سالگی به بعد به راحتی می تواند از پس تمیز کردن اتاق و بقیه کارهای شخصی خود بر بیاید.

کارهای متنوع ای را به او واگذار کنید :

بحث انجام شده تا این مرحله به ما نشان داد که باید اجازه دهیم فرزندمان کارهای شخصی خود را خودش انجام دهد و در کنار ان باید مسئولیت های دیگری که به او واگذار می شود را هم انجام دهد. اما اگر می خواهید حداکثر کمک کودک خود را جلب کنید باید در کارهایی که به او واگذار می کنید تنوع ایجاد کنید. سعی کنید در کنار تنوع هر از چند گاهی از او در یک زمینه جدید کمک بگیرید مثلا هنگامی که در حال خانه تکانی عید هستید از او بخواهید شیشه ها را تمیز کند، پره های شوفاژ را دستمال بکشد یا روبالشتی های شسته شده را روی بالشت ها بکشد.

واقعیت های موجود را ببینید :

والدین تصور می کنند که اگر کودک انها بتواند یک سنگ بزرگ را بردارد قوی و توانا می شود. باید هنگامی که یک کار را به کودکی واگذار می کنید توانایی های او را هم در نظر گرفته باشید.گروهی از والدین تصور می کنند اگر کودک را بسیار تشویق کنند در او ایجاد انگیزه می کنند تا او بتواند کارهای سخت را انجام دهد در حالی که این کار باعث ایجاد اعتماد به نفس دروغین در او می شود و کاری را انجام می دهد که باعث ایجاد صدمه در روح و جسم او می شود. این را هم در نظر بگیرید که کودک در این سن به تصور این که از پس انجام هر کاری بر می اید به شما پاسخ منفی نمی دهد.

ارمان گرا و عیب جو نباشید :

والدین برای این که بتوانند کودک خود را یک شبه در کاری استاد کنند در کاری که او انجام می دهد ریز بین می شوند و مدام از او ایراد می گیرند و به جان او غرغر می کنند که این کار نه تنها موثر نیست بلکه اعتماد به نفس و انگیزه کودک را هم از بین می برد .والدین باید در این مرحله درک کنند که کودک انها نمی تواند کارها را به خوبی خودشان انجام دهد.

او را از عواقب کارش اگاه کنید :

به جای اینکه مدام غر بزنید و از تنبلی فرزند خود گله کنید سعی کنید در ارامش و به صورت روشن برای او بیان کنید که کمک نکردن او در خانه باعث ایجاد خستگی زیاد در او می شود و دیگر نمی توانید با او بازی کنید یا به هم ریخته بودن اتاق باعث گم شدن اسباب باز مورد علاقه اش می شود. در این مرحله از دادن عذاب وجدان به فرزند خود خودداری کنید و با او منطقی به روشی که گفته شد صحبت کنید به این اعتقاد داشته باشید که کودک شما از انچه نشان می دهد منطقی تر است.

انجام کارها را برای او جذاب کنید :

از انجایی که بچه ها عاشق بازی هستند سعی کنید در انجام کارهایی که می خواهید انجام دهید از روش بازی کمک بگیرید به عنوان مثال تعیین کنید که چه کسی می تواند کار مورد نظر را با سرعت بیشتری انجام دهد این را هم در نظر بگیرید که کودکان علاقه خاصی به پیروز شدن دارند حتی اگر در زمینه تمیز کردن سرامیک کف اشپزخانه باشد.

در این مسیر از همسر خود هم کمک بگیرید :

اگر کودک ببیند که همه در انجام کارهای خانه کمک می کنند می اموزد که این کار فقط وظیفه یک نفر نیست و همه باید کمک کنند.

 

 

 

خوانده شده 572 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 24 مرداد 1396 ساعت 21:00
نظرات کاربراننظر خود را وارد کنید
میانگین نظرات کاربران
 • کاربردی (0.0/10)
 • مفید (0.0/10)
نظر خود را وارد کنید
 • /10
  کاربردی
 • /10
  مفید
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه پرنت یار از آخرین اخبار و مقالات سایت از طریق خبرنامه ایمیل مطلع شوید

اطلاعات تماس

تلفن : 88259134-021
پست الکترونیکی: info@parentyar.com


جهت درخواست تبلیغ با ایمیل

ads@parentyar.com

یا تلفن شرکت تماس بگیرید

آگاهی از تعرفه ها